Ikinci el tırlar

Tırlar modeller
Tırlar bulunduğu ülke
Tırlar satıcıları
Kendinize uygun ilan bulamadınız mı ?
Bu bölüme ait yeni ilanlara abone olunuz
Abone ol
VEYA
Kendi satın alma ilanınızı verin
Alışverişi yayınla Yedek parça sparişi ver
Reklam
Özellikler tırlar

Tır – römorkları ve/veya yarı römorkları, çeşitli kendiliğinden hareket etme kabiliyeti olmayan ve römorklu araçları yedekte çekmek için tasarlanmış karayolu yük taşıma taşıtıdır. Bu tür araçlar çeşitli tekerlek formülüne ve dingil sayısına (genel olarak iki-dört arası) sahip olabilir.

Tırlar, yük arabaları sınıfının belki de en üniversal temsilcisidir. Çünkü, bu araçların yapı özellikleri bir tek otomobili, hemen hemen her türlü yüklerin taşınması için kullanmak imkanı sağlar. Bu amaçla çekici tırı, yalnız gerekli römork veya yarı römork tipile (örneğin tankerle, yük platformasıyla, dorsa kasa veya tenteli römorkla, kereste taşıma araçları, frigorifikler ve başka benzer araçlarla) bağlamak yeterli olur. Tırların asıl çok yönlü ve yüksek yük kaldırma kapasitesine sahip olması, onlara tüm dünyada karayolu yük taşımacılığı pazarında lider pozisyonda yer alma imkanı sağlamıştır.

Bu türlü araçlar çeşitli yük kaldırma kapasitesine sahip olabilir ve bu yük kaldırma kapasitesi tır üreticisinin potensiyal imkanlarından daha çok, şu ya da bu ülkenin yasaları ile sınırlanabilir. Böylece, birçok Avrupa ülkelerinde yük taşıyan taşıt katarının maksimum ağırlığı 44 tondan (İsveç’te ve Finlandiya’da 60 tondan) fazla olmadığı halde, Avustralya’da ağırlığı 160 tona kadar taşıt katarları (Road Train) bile kullanılmaktadır.

Zamanımızda tırların en yaygın çeşiti, özel beşinci teker bağlantı sistemiyle donatılmış ve genel kullanımlı karayollarında çeşitli yarı römork türlerinin taşınması için tasarlanmış tırlardır.

Ayrıca, tırlar sınıfına özel çekici araçlar ve terminal (liman) traktörleri de dahildir.

Bizim Web sitemizin bu bölümünde Siz dünyanın önde gelen MAN, DAF, Scania, Ford gibi üreticilerinin ikinci el tırlarının satışıyla ilgili yalnız en karlı teklifler bulabilirisiniz.

Reklam