» Otobüsler

Ikinci el otobüsler

Otobüsler markaları
Otobüsler modeller
Otobüsler bulunduğu ülke
Otobüsler satıcıları
Kendinize uygun ilan bulamadınız mı ?
Bu bölüme ait yeni ilanlara abone olunuz
Abone ol
VEYA
Kendi satın alma ilanınızı verin
Alışverişi yayınla Yedek parça sparişi ver
Reklam
Özellikler otobüsler

Otobüs – yolcuların ve onların bagajının güvenilir bir şekilde taşınması için tasarlanmış ve şoför yerinden ilave yolcu koltuk sayısı en azından sekiz olan ticari taşıt tipidir.

Otobüsler artık uzun süredir ki küçük bir ilçe merkezinden nüfusu milyonları bulan büyük megalopolislere kadar herhangi bir şehrin ulaşım sisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Yalnız herkesin alışık olduğu şehir belediye yolcu otobüslerinden başka bu otobüs sınıfına yeteri kadar geniş bir spektrum araba çeşitleri de dahildir.

Böylece, otobüsler birbirlerini tamamlayan birkaç temel parametrelere göre sınıflandırılabilir, örneğin:

  • güzergaha göre, yani şehir belediye otobüsleri, banliyö, şehirlerarası otobüsler;

  • kullanım alanlarına göre, yani yolcu otobüsleri, okul, gezi, hava alanı otobüsleri;

  • yapısı ve kompozisyona göre, yani kaportalı ve kaportasız, bir, iki ve üç katlı otobüsler, bir ve çok bölümlü körüklü otobüsler (iki ve üç bölümlü), alçak tabanlı ve yüksek tabanlı otobüsler, mekik otobüsler ve başka.

Uzunluğu 5,5 metreden az olan ve 8-16 arası yolçu koltuğuna sahip otobüslere minibüs denir.

Günümüzde genel olarak dizel ve benzinle çalışan içten yanmalı motorlarla donatılmış otobüsler daha çok yaygındır, ancak elektrik motoruyla (akülü, süper kondansatörlü ya da alternatif enerji kaynakları kullanan motorlar) donatılan modeller de vardır. Ayrıca hem kendi dizel motorunu, hem de troleybüs temas şebekesi kullanabilen melez otobüsleri de vurgulamak gerekir.

Bizim Web sitemizde dünyanın önde gelen Renault, Volvo, Mercedes-Benz, IVECO gibi markalarının ikinci el otobüslerinin satışıyla ilgili en iyi ilanlar bulunmaktadır.

Reklam